Çare Arayışı…

Bilindiği gibi Google kişisel verileri koruma adı altında marketteki SMS ve Çağrı izinlerini kullanan tüm uygulamaları kaldırıyor. Buna karşılık form gönderen uygulama geliştiricilerinin talepleri de değerlendiriliyor. Formda asistan özellikli uygulamalar istisna olabiliyor. CEYD-A’ nın asistan amaçlı önemli özellikleri uygulamanın ana özellikleri için GEREKSİZ bulunduğu gerekçesiyle kapatılmak isteniyor. Kimseyi suçlamıyorum. Hayatın döngüsü bu. Bu yazıyı yazma nedenim çare aramak. Ama, binlerce kişinin aktif kullandığı bir uygulamadan Google Asistan’ın Türkiye ye girdiği bir dönemde böyle bir gerekçe verilip özelliklerinin kapatılmak istenmesini de hoş karşılamadığımı belirtmek istiyorum.
Aktif kullanan binlerce kullanıcının mağdur olmaması en büyük dileğim. Ben kişisel olarak ne kadar çabalasam da arkamda ne yazık ki güçlü bir destek olmadı. Seneler geçti. Muhtemelen de olmayacak. Uygulamayla ilgili ticari kaygım olmadığı için bu özellikleri kapatmak da umurumda değil. Hatta uygulamayı bu kadar kullanan kullanıcı ve özellikle bu özellikleri kullandığı için hayata bağlanan ve sonsuz dualarını gönderen engelli vatandaşlarımız olmasaydı bu özellikleri kapatmak beni de bu kadar üzmezdi. Hatta sağlığımı hiçe sayıp niye bu kadar strese giriyorum ki kapatayım uygulamayı bari kalan ömrümü huzurlu yaşayayım derdim. Ben teknik adamım. Yaşam boyu öğrenmek, geliştirmek üretmek amacım. Üretince ne kadar mutlu olduğumu, faydalı bir ürün ortaya çıkınca insanların duasını ve teşekkürünü almak ne kadar güzel bir duygu kimse tahmin edemez. İşini hobi olarak görmek gibisi yok. Kullanıcıların mağdur olmaması için ne yapmam lazım şu anda bilemiyorum. Tek kelimeyle çaresizce kalakaldım. Google’ın insafına kaldı artık.

Şu an için 2 seçenek görünüyor:

SEÇENEK 1: İzinleri kullanan özellikleri kaldırıp, yeni güncelleme sunmak:

Bu durumda CEYD-A gelen çağrı uyarılarını okuyamayacak, çağrı yapamayacak, sms gönderemeyecek. Bunun dışındaki farklı konulardaki özellikler için şu an için problem gözükmüyor. Ancak bu özelliklerin desteklenmeyecek olması teknolojik olarak ileride CEYD-A nın çağrı ve sms için yeni özellikler getiremeyecek olması üzücü.

SEÇENEK 2: İzinleri kullanan özellikler kaldırılmayacak
O zaman Google, CEYD-A yı marketten kaldıracak.

İlk seçenek şu an için kötünün iyisi olarak gözüküyor. İtirazlar için sonuna kadar mücadelemi devam ettireceğim. İlerleyen günler neler getirecek göreceğiz

Google’ın Gönderdiğim İtiraz Formuna Cevabı .

Thank you for contacting the Google Play team. We have received the following information in the Permissions Declaration Form you submitted:

#1: In one sentence, please describe the core functionality of your app.

The intented use of the app is assistant handler capability because the application as its name implies is Turkish speaking assistant and acts as a digital assistant. It can send,receive sms, make call phones,speak who is calling, all by using voice capabilities

#2: What is the core functionality in your app requiring the Call Log and / or SMS permissions?

Default Assistant [READ_SMS, SEND_SMS, WRITE_SMS, RECEIVE_SMS, RECEIVE_WAP_PUSH, RECEIVE_MMS, READ_CALL_LOG]

#3: Do any of the following disallowed use cases apply to your app’s core functionality request for Call Log or SMS permissions?

N/A

#4: Do any of the following other use cases apply to your app’s core functionality request for Call Log or SMS permissions?

N/A

#5: Is your app’s use of Call Log or SMS permissions to provide functionality required by law or regulation?

N/A

#6: Other

People with disabilities especially blind people use CALL and SMS as core functionalities because the app is well known Turkish speaking assistant and they want to receive/send messages/call in spoken form

We reviewed your request and found that your app, CEYD-A Türkçe Sesli Asistan, com.cenker.yardimci.app, does not qualify for use of the requested permissions for the following reasons: 

  • We evaluated your declared feature “people with disabilities especially blind people use CALL and SMS as core functionalities,” however we determined it is not eligible for exceptions. Please remove them from your app or migrate to an alternative implementation.
  • The declared feature ( Default Assistant ) is allowed; however we determined it to be unnecessary for the core functionality of your app.
  • Default handler capability was listed on your declaration form, but your app has no default handler capability. 

Please follow the steps below to submit an updated app.

Next steps

  1. Read through the Permissions policy and review the Use of SMS or Call Log permission groups help article, which describes exceptions, invalid uses, and alternative implementation options.
  2. Make appropriate changes to your app. Namely, remove the specified permissions from your app’s manifest or migrate to an available alternative. If you believe your use case should be allowed, please review the rejection reasons carefully, make the necessary changes to your app, and submit a new request via the Permissions Declaration Form.
  3. Make sure that your app is compliant with all other Developer Program Policies. Additional enforcement could occur if there are further policy violations.
  4. Sign in to your Play Console and submit the update to your app.

Alternatively, you can choose to unpublish the app.

If you’ve reviewed the policy and have further questions, please reach out to our policy support team.

The Google Play Team

 

Google’a gönderdiğim kullanım şekilleri videoları:

CALL Log and SMS Permissions use cases

Here are instructions to use the CEYD-A a where declared Call Log and SMS permissions takes places.
1) After installation of CEYD-A, please do the following settings shown in the video.
CEYD-AGooglePermissionsSettings.mp4
Important, you must close and restart CEYD-A, in order to the settings takes effect.

2) Following video shows how to produce a call request and its receive call afterwards. There are two phones on the video both of them contain CEYD-A app. Instructions are included step by step in the video because the application is totally Turkish. If you want to try the same scenario you must speak it in Turkish. Instructions contain English translations of all the speech made to describe the whole process.
CEYD-AGooglePermissionsCall.mp4

3) Following video shows how to produce a send SMS request and its receive SMS process afterwards. Instructions are included in the video.
CEYD-AGooglePermissionsSMS.mp4

4) Following video shows how to produce read SMS request. Instructions are included in the video.
CEYD-AGooglePermissionsReadSms.mp4

5) Following page contains the use of sending emergency SMS in case of trouble.
https://web.ceyd-a.com/send-emergency-sms-in-case-of-trouble/

 

Use of Call Log permissions is among main functionalities of the app as the main functionalities are shown on the Turkish home page of the https://web.ceyd-a.com/

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.