CEYD-A güvenli midir ? Kurulum aşamasında Neden Çok Sayıda İzinler İsteniyor ?

Cenker Sisman tarafından tarihinde yayınlandı

CEYD-A içinde desteklenen komutları kullanabilmek için Android sisteminin uygulamaya ilgili konularla ilgili izin vermesi gerekiyor. Bu durum yazılımcının da tasvip etmediği bir durum çünkü hem ahlaki hem de mesleki açıdan töhmet altında bırakabilir. İsterdim ki hiç bir sistem izni gerektirmeden bir uygulama yazılabilsin. Ancak sistem izin vermeden gerekli komutları kullanmak imkansız. Ayrıca güven vermek adına hem sizleri, hem de yazılımcıyı korumak adına uygulama yüklerken gizlilik sözleşmesi bulunmakta.

Android uygulamalarının kod yapısı şeffaf olduğu için herhangi bir casusluk konusu rahatlıkla anlaşılabilir. Bu durum yazılım hayatının sona ermesine sebep olabilir. O yüzden temiz ve ciddi uygulama politikası tercih edilmelidir.

Ceyd-a tüm özel bilgileri kullanılan cihaz üzerinde titizlikle işler, sadece kullanılan komutları ana sunucudan alıp yine ana sunucuya göndermektedir. Bu da daha iyi kullanım ve komut gelişimi içindir. Bunun dışında hiç bir özel bilgi ana sunucuya gönderilmemektedir.

Kullanım için tüm özelliklere izin vermek zorunda değilsiniz. İstenen izinlerin nedenleri şu şekildedir:

CEYD-A nın sesinizi algılamasını istiyorsanız, Mikrofon izni vermek gerekiyor.
Yer bilgileri, hava durumu vs gibi komutlar Konum iznini istemektedir.
Eğer rehberinizdeki birini sesli aramak istiyorsanız veya mesaj göndermek istiyorsanız Kişiler, Telefon, SMS izinleri işaretlemelisiniz.
Sesli olarak Selfi çekmek için Kamera izni gerekmektedir.
Randevularınız ve hatırlatmalarınız için Takvim izni  gereklidir.
Cihaz Yöneticisi izni (BIND_DEVICE_ADMIN), sesli olarak Ekran Kilitlemek için gereklidir.

 

CEYD-A’nın Kişisel Gizlilik Karnesi


Kategori: Genel Sorular

← Sıkça Sorulan Sorular
Tanıdıklarınıza bu yazıyı önerin

3 yorum

Batuhan · 27 Ekim 2018 18:58 tarihinde

Cihazdaki hesap bilgilerini alma nedeni ne

    Cenker Sisman · 27 Ekim 2018 19:17 tarihinde

    Merhaba, bildiğiniz gibi CEYD-A ya kendi komutlarınızı kod yazarak da ortak bir havuzda ekleyebiliyorsunuz. Hesap iznini almasının sebebi geliştirici olarak kendi email adresinizle giriş yapabilmeniz içindir. 1 Kasımdan itibaren yapılacak yeni güncellemelerde sizler CEYD-A kurulumunda istediğiniz izne kendiniz karar verebilecek olabileceksiniz. Gerçekten hassas bir konu olan izinleri kendiniz belirlemeniz daha doğru olacak ve bu da uygulamaya daha güvenle bakmanızı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Teşekkür ederim.

    Cenker Sisman · 27 Ekim 2018 20:17 tarihinde

    Bu izni kapatarak yeni sürümde email adresini tespit edemiyorsa manuel olarak eklemek daha da iyi olacağını düşünüyorum. Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Amaç mümkün olduğu kadar az izin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.