Sesli Aktivasyon

Eğer CEYD-A diyerek açmak istiyorsanız, ayarlardan Dinleme Ayarları, Sesli Aktivasyon seçeneğinden Sesli Aktivasyonu aktive etmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki videoda bu ayarın nasıl yapılacağı anlatılmıştır.

Ayarlar

Ayarlar için uygulamayı açalım ve soldaki menüden Ayarları seçelim.

Açılan ekranda Dinleme Ayarlarını seçelim.

Dinleme ayarlarında ihtiyaçlara göre çok sayıda ek ayar bulacaksınız. Esasında varsayılan olarak hiç bir ayar yapmanıza gerek yoktur. CEYD-A ilk kurulumda genel kullanım için ayarları hazır için gelir. Ancak ek özellikler için bu ayarlardan istediklerinizi seçebilirsiniz.

Google Konuşmadan Yazıya Çeviri seçmenize gerek yoktur. Bu ayar eğer Dialog kutusu halinde Google Algılamayı kullanmanız gerektiğinde seçebilirsiniz. Google Konuşmadan Yazıya Çeviri ve Yerli Konuşmadan Yazıya Çeviri alanlarını aşağıdaki gibi seçmezseniz algılama dialog kutusu göstermeden CEYD-A üzerinden Google sunucularına bağlanılarak yapılacaktır.

Eğer Google Konuşmadan Yazıya Çeviriyi seçerseniz farklı olarak her algılama aşamasında Google Dinleme Dialog kutusu görünecektir.

Eğer Yerli Konuşmadan Yazıya Çeviri seçerseniz, nispeten daha az kelime algılayabilecek ancak internetsiz de çalışabileceksiniz. Ayrıca CEYD-A Google sunucularına bağlanmadan kendisi cihaz üzerinde algılama yapacaktır. Bu özelliği Google Servislerine izin verilmeyen telefon modellerinde kullanabilirsiniz . (Huawei, Xiaomi markaları gibi)

Sohbet modunu seçerseniz uygulama açık iken her konuşmadan sonra sizi otomatik dinlemeye geçecektir. Ayrıca sesli aktivasyon var ise uygulama açıldıktan sonra sesli aktivasyon gerektirmeden her konuşmadan sonra sizi otomatik dinleyecektir.

Sesli aktivasyon seçeneği eğer uygulama içinde mikrofona basmak istemiyorsanız veya uygulamayı kapalı iken sesle aktive etmek istiyorsanız gereklidir. Pil harcamaması için varsayılan olarak sesli aktivasyon kapalıdır.

Sesli aktivasyona bastığınızda eğer CEYD-A diyerek açılmasını istiyorsanız 2.seçeneği seçebilirsiniz.

Sorunların çözümleri

Eğer bildirim ekranında CEYD-A algılaması kapalı görüyorsanız,

  1. Aktive et tuşuna basınız. Uygulamayı tekrar açın. Aşağıdaki gibi sesli aktivasyon modu uyarısı almalısınız.

  2. Bildirimlere bakarsınız algılama açık uyarısı görmelisiniz. Ayrıca Android 12 ve üstü sistem kullanıyorsanız sağ üst köşede Yeşil mikrofon işareti görmelisiniz. Bu işaret arka planda mikrofon kullanılıyor anlamındadır. Ana ekrana döndüğünüzde bu işaret küçük yeşil bir nokta haline gelecektir.

Alternatif seçenekler

Eğer CEYD-A veya ona verdiğiniz isim ile açmak istiyorsanız:

  1. CEYD-A açık iken, SESLENİNCE ÇALIŞTIR deyiniz.
  2. CEYD-A yı kapatıp açınız.
  3. Bundan sonraki ilk CEYD-A yı kapattığınızda sizi arka planda dinleyecektir. Gösterge olarak ekranın sol üst kısmında KIRMIZI MİKROFON görmelisiniz. Bu mikrofon sesinizi duyguğunda dairesinin etrafında renk değiştirecektir.
  4. İçinde CEYDA veya verdiğiniz isim geçen bir soru sorunuz.  Örneğin SAAT KAÇ CEYDA, CEYDA HABERLERİ OKU gibi

 

 

Olası sorunların çözümlerine aşağıda linklerden erişebilirsiniz:

CEYD-A Beni Dinlemiyor – Mikrofon Kırmızı Olmuyor

Başka bir asistan uygulaması ses tanıma sistemini kullanıyor olabilir. Devre dışı bırakınız

 

#sesli algılama,#hey ceyd-a,#sesle çağırma,#uyandırma,#algılamıyor,#uyanmıyor,#seslenince çalıştır

Changed status to publish