IF – Koşul Deyimi

IF belirtilen bir koşulu kontrol eder, eğer o koşul karşılanıyorsa istenilen deyim veya komutları gerçekleştirir, karşılanmıyorsa farklı deyim veya komutları gerçekleştirir.

@@ ve && kullanarak kontrolü detaylandırılabilir. Bilindiği gibi C++ Java gibi dillerde || veya, && ve olarak işlev görmektedir. Aynı şekilde CEYD dilinde de bu işlevleri kullanabilmek mümkün.
CEYD dilinde || sembollerinin farklı bir anlamı olduğu için karışmaması adına veya @@ ile gösterilmektedir. Ancak && sembollerinin amacı CEYD dilinde de aynıdır.

Aşağıdaki örnekte saat değişkenine şu anki saat atanıyor. Eğer saat değişkeni 12 den büyük ve 17 den küçük ise CEYD-A Öğle vaktindesin, diğer durumlarda Öğle vakti değil diyecektir

Başka bir örnek:

IF komutunun desteklediği koşul işaretleri ise şunlar:

== eşittir
!= eşit değildir
<= küçük eşittir >= büyük eşittir
< büyüktür > küçüktür
in içinde bulunuyor. Bir cümle içinde söz diziminin geçip geçmediğini kontrol etmek için kullanılabilir.

Aşağıdaki örnekte ise, eğer okuduğumuz site hata döndürüyorsa icerik değerinde ### HATA KODU …. şeklinde bir değer döndürecektir. Bu hatayı tespit edebilmek içinde $icerik değerinde ### geçip geçmediğini aşağıdaki gibi öğrenebiliriz.

has içerir: in işaretinden farkı, bir cümle içinde belirtilen kelimelerden herhangi birinin olup olmadığının tespit edilmesidir.

haserrors cümlede hatalı mı? Eğer kontrol edilen cümle boş değer ise veya ### ifadesi içeriyorsa 1 değeri döner başka koşul doğru olarak sonuçlanır.