CEYD-A Türkçe Sesli Asistan Sunumu ve Geliştirme Ortamı

Sunum Yükleme Linki ( 9 MB )

Cep telefonlarına CEYDA diye seslenildiğini duymuşsunuzdur. Sanıldığının aksine CEYD-A bir kız ismi değildir.
Cenker.com Yapay Zeka Dili Asistanının baş harflerinden oluşmuştur. Yeni nesil bir geliştirme ortamının asistanıdır. Türkçe ilk dijital asistanlardan biridir.

CEYD-A’ yı grafiksel bilgilerle tanıyalım:

CEYD-A geliştirici odaklı bir yapıdadır. Rakiplerinden farklı olarak, kullanıcılar tarafından programlanabilir bir asistan geliştirme platformu olarak tanımlanabilir. Programlama dili bilme zorunluluğu yoktur. Sesle anlatarak da geliştirilebilir. Kullanıcıların geliştirdiği kodlardan yeni komutlar oluşur. Bu komutlar başka komutları oluşturmak için yeni kodlarda kullanılır. Modüler ve iç içe yapıdadır. Kendi asistanımızı eğitmenin mümkün olduğu bir yapı sunar.
Amaç, geliştirmeyi ilk geliştiricisinden bağımsız olarak da sağlamak ve tüm bu geliştirmelerin ortak bir havuzda birleştirip genel yapıya katkı sağlaması hatta yeni geliştirmelerde kullanıcıların oluşturduğu kodların da kullanılabilmesidir.

CEYD-A, Android sisteminin entegre olarak sunduğu ses tanıma ve konuşma yapısı sayesinde diğer tüm asistanların desteklediği ana özelliklere sahiptir. Ayrıca farkındalık yaratan ek özelliklere de sahiptir.

 

CEYD-A fikri, 80’li yılların başında, ilk aldığım kişisel bilgisayarı bir robot olarak algılamamla başladı. Gençlik sürecinde çoğu kişiye yabancı olan bilgisayar kavramı, benim için eğitilmesi ve bana hizmet vermesi gereken, o yıllardaki bilim kurgu filmlerinde sorulan sorulara cevap veren, esprili ama doğrucu bir makineydi. İlk adımlar, kodlar, mantık ve algoritmalar o zamanlarda atıldı ama teknoloji yetersizdi.

1985 yılında Currah Speech Arabirimi ile ilk kişisel bilgisayarlar İngilizce robotik olarak konuşturulabiliyordu. Benim yaptığım ise bu İngilizce konuşmayı yazılımsal olarak Türkçe’ye çevirmekti. CEYD-A’nın ilk adımları o zaman atıldı. Projeyi oluşturacak ortam da müsait değildi. Ta ki günümüz 21.yüzyıl akıllı cep telefonları ile tanışana kadar. Artık sensörler vardı, o akıllı cep yerinizi biliyordu, sesinizi tanıyor ve zamanı ölçüyordu, internet vardı ve o internet ile zaman, yer bilgisi ses parametreleri ile her bilgiye ulaşım mümkündü. Ayrıca çıkış olarak sadece monitör de yoktu. Sistem ses algılıyor ve konuşuyordu.

 

Bilinen akıllı asistanların tarihçesine bir bakalım:

İlk dalgada Voicebox, Apple SIRI, Google Now, Samsung S Voice, ve Nina görünürken,
2014 ten itibaren Microsoft Cortona, Amazon Echo, Hound, Google Home, VIV, Facebook M, Jibo ve CEYD-A’yı görmekteyiz

CEYD-A’nın diğerlerinden farkı nedir? En basit anlatımla kullanıcının programlayabildiği bir asistandır. Başka deyişle gerçekten kişiye özel bir asistan oluşturmak mümkündür.

Rakip asistanları firma çalışanları ve gerekli ortam sağlanan geliştiriciler geliştirirken, CEYD-A’yı onlara sunulan geliştirme imkânıyla, kullanıcılar geliştiriyor*

* Nisan 2017 itibariyle kişisel araştırmalarla derlenen bilgilerdir. Sadece bu sunum için kullanılabilir. Paylaşılamaz ve yayınlanamaz.

 

Fulfillment (Tamamlama), Follow-Ups (Takip Etme), Meta Conversation (Sohbet Hakkında Bilgi) özellikleri, rakiplerinde kısmen olmasına rağmen CEYD-A üzerinde mevcuttur*. CEYD-A üzerinde bilinen veya henüz desteklenmeyen özellikleri gerçekleştirmek yapısı itibariyle kolay çünkü bulut ortamındaki geliştirmeler direk asistan üzerinde derlenip çalışacak şekilde kendi dili olan CEYD ile gerçekleştiriliyor. CEYD-A kendi dili ile kurulu olduğu cihaz üzerinde yorumlanıp gelişiyor.

Sadece Konu takibi değil Aritmetik işlem takibi de yapabilmek mümkün:

Ayrıca İşlem takibi adı altında Konu takibine benzer eylem takibi de mümkün:

Bazı referansları inceleyelim: CEYD-A Haftalık PARA Dergisi’nde yayınlandı.

Vodafone ve Mindshare Türkçe Konuşan Sesli Asistan CEYD-A’yı kullanarak Felis Birincilik Ödülü ve Başarı Ödüllerini alarak 2 ödülün sahibi oldu. Türkiye’de ilk kez sesli arama teknolojisi tüketici ile bağ kuran bir reklam alanı haline getirildi. Kendilerini sohbetlerde baba olarak tanıtan kişiler Babalar gününde Vodafone kutlama mesajını CEYD-A’nın cihaz üzerinde kendi oluşturduğu karar kurgusu ile sesli olarak aldılar. İşte ödüller kazanan reklam videosu:

Ceyd-a nın medya daki referanslarından Quartier Dergisi

Daily Sabah gazetesinde yayınlanan CEYD-A haberi:

Komutlar web sunucusunda tutulup cihazlara yayılırken, veriler veya değişkenler cihaz üzerindedir ve cihaz üzerinde işlenir. Diğer asistanlardan farkı verilerin cihazda değerlendirilmesidir. Başka deyişle kişisel veriler cihaz üzerindedir ve cihazda işlenir. Gizlilik korunur ve sunucu üzerine kişisel veri alınmaz. Offline çalışma prensiplerine yatkın bir yapıdadır.

Modüler komut geliştirme yapısı bulunmaktadır. Kullanıcılar sesle veya kodla komutlarını geliştirirken, yararlı olan yeni komutları da kendilerinde geliştirmek için kullanabilirler.

Geliştiriciler, kendi uygulamalarını yazıp CEYD-A’nın web servisi ile entegre edebilirler. Bu şekilde çeşitli platformlarda CEYD-A’lar görebilmek mümkün. Halen Android, Android TV, Windows, Telegram ve Twitter ortamlarında CEYD-A uygulama klonları bulunmaktadır. https://ceyda.docs.apiary.io/# sayfasında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Akademik çalışmalar için geliştirme ücretsizdir.

CEYD-A’nın sorulara nasıl cevap verdiğini görmek isteyenler, web tabanlı sürüme http://beta.ceyd-a.com sitesinden ulaşabilir.

Peki, CEYD-A yapay zekânın neresinde?

CEYD-A’ ya komut eklemek için geliştirici olma zorunluluğu yoktur. Cihaz üzerinde onunla konuşarak da komut ekleyebilirsiniz. Ayrıca Cevap ekle ve İşlem ekle komutlarını sesli söyleyerek komut birkaç aşama halinde oluşturulabilir.

CEYD-A birçok yazılımcının rüyalarını süsleyen bir özelliğe adım atmaya hazır. Ona sesle söyleyeceğiniz düz cümle ile zincirleme chatbot komutları oluşturabiliyor. İlk deneme ekranlarını görebilirsiniz. Bu şekilde ileride CEYD-A ya ne yapacağını sözle anlatıp ona istediğiniz uygulamaları yazdırmanız  mümkün olacaktır.

Daha karışık yapıları http://ceyd-a.net/komutekle sayfasından girebilirsiniz. Örneğimizde Ankara nasıl bir yer dediğimizde önceden bildiği Ankara nedir komutunu çalıştırmaktadır. Burada Ankara bir parametredir, değişen bir veridir.

CEYD-A komut ekleme yapısı geliştirmeler için bir çok kolaylıklar sağlamakta. Kod tamamlama, Parametre yardımı, Hata gösterimi ve Kodu denemek için çalıştırma bunlardan birkaçı. Komut girişlerini http://ceyd-a.net/komutekle sayfasından yapabilirsiniz.

Komutlar içinde kod sınırı yoktur. İstediğiniz karmaşıklıkta kod yazmanız mümkün. Örnekte bulunduğunuz yere yakın sinemadaki seansları bulup söyleyen bir komut kodu bulunmakta. Bu kodu güncelledikten sonra bu komuttan daha kolay yeni komutlar türetebilmek mümkün.

Google Play Store’ dan Android versiyonunu indirebilmeniz mümkün. CEYD-A bu konudaki sayılı uygulamalar arasında.

CEYD-A’ nın nasılsın sorusuna düşünerek ve diğer komutlarla iletişime geçerek oluşturduğu cevaplar. Akıllı sohbetlere hazır olun:

Gündelik sorabileceğiniz finansal soruları desteklemekte, hatta sürekli gelişim halinde olduğu için gündemdeki tüm sorulara cevap verebilme yeteneği artmaktadır.

CEYD-A ile hem karşılıklı konuşabilir hem de verdiğiniz cevaplarla onun sizi değerlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Ajandanızı CEYD-A’ ya düz cümleler kurarak oluşturabilirsiniz. Hatırlatmalarınız cihazınıza kurulu olan varsayılan Takvim uygulamasıyla eşitlenecektir.

Kullanıcılar kendi komutlarını CEYD-A üzerinde geliştirirler. Onaylama mekanizmasından geçerlerse bu komutların sağladığı içeriklerden tüm kullanıcılar yararlanabilirler.

Ceyd-a’ nın geliştirilebilir bir yapıya sahip olması onun hızla büyümesini sağlıyor. Ekran görüntülerinden bazı örnekler.

Bir fiilinin eş anlamlarını şablonlarıyla tek komutta gösterebilir ve sonrasındaki benzer ifadelerde CEYD-A’ nın aynı cevaplar vermesini sağlayabilirsiniz. CEYD-A modüler yapıdadır. Komutlar birbirleriyle etkileşim halindedir. Örnekte İstemek fiilinin eş anlamları olan lazım,gerekli,(-e eki) ihtiyaç var,talep etmek öğretilmiş, sonrasında aynı ürün için aynı cevapların alınması sağlanmıştır.

CEYD-A, sesinizi algılayıp konuşabilen bir proje geliştirme ortamı ile yeni bir oluşum doğmasını sağlıyor. Yeni fikirler CEYD-A içinde geliştirilerek hayatımıza değer katıyorlar. CEYD-A bir asistandan daha fazlasını sunmaya hazır. Geliştirme ortamının ve kullanımının kişisel kullanım için tamamen ücretsiz olduğunu tekrar etmekte fayda var. Aşağıdaki alışveriş takip sistemi de bu şekilde geliştirici ortamı ile tasarlanmıştır: Oluşacak sistemde CEYD-A’ya marketten alacaklarınızı sesli konuşarak ekletebiliyor, listeleyebiliyor ve satın aldıktan sonra onların listeden tek tek düşmesini sağlayabiliyorsunuz. İşin içine listede görsellik de ekleyince ortaya hayatınıza renk katabilecek bir sistem ortaya çıkıyor. Kurguyu özetleyelim: Markete gitmeden önce ALIŞVERİŞ LİSTESİ YAP dediğinizde CEYD-A ya sesli olarak alacaklarınızı söylüyorsunuz. CEYD-A bunları cihazınızdaki veritabanına resimlerini de internetten araştırarak ekliyor. Konuyu ALIŞVERİŞ LİSTESİ olarak atayıp EKLE,SİL,ALDIM gibi hareketler için alışveriş komutlarının çalışmasını sağlıyor. Ayrıca widget özelliği ile uygulama açılmadan ana ekrandan ürünleri takip edebiliyorsunuz. Tasarlanan yapı onaylandığında kurgu herkese yansıyor.

Aşağıdaki görsellerdeki gibi CEYD-A, cihaza gelen mesajları değerlendirip özel formatta size sunabilir.

CEYD-A duygusal tepkiler vermeye hazır. Şu an üzgün, arkadaş canlısı ve ciddi modlarda çalışabilmekte. İlerleyen sürümlerde diğer sanal duygulara sahip olmaya hazırlanıyor.

Otomobil kontrolü: Kol saatine kurulu CEYD-A ile aracınızı kontrol etmek rüya olmaktan çıkacak. Türkçe kuracağınız doğal cümlelerle onunla konuşup işlem sonrası ondan sohbet kıvamında sesli cevaplar alabileceksiniz. Kara Şimşek (Knight Rider) yakın bir zamanda gerçek olabilir.

CEYD-A kullanarak sesinizle arabayı çalıştırmak, korna çalmak, silecekleri çalıştırmak, bagajı açmak, lambaları açmak, klimayı devreye almak ve daha fazlası mümkün. CEYD-A’ nın yaptığı işlem sonrası sizi sesli bilgilendirmesi de cabası.

İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı gideceğiniz yere kadar size eşlik edecek ışıklı topları uzaktan kontrol eden CEYD-A destekli EkoRob projesi sunumu. CEYD-A web servislerinin akademik amaçlı kullanımı tamamen ücretsizdir.

CEYD-A, ürün fiyatlarını hesaplamanıza da yardımcı olabiliyor. Kullanıcı bazlı geliştirmelere açık bir sistem olduğu için yapılabilecekler ancak hayal gücünüzle sınırlı.

CEYD-A artık hem heceleyebiliyor hem de kuş diliyle konuşabiliyor.

CEYD-A’nın en vurucu özelliklerinden biri: Yüzlerce NEDİR komutu yazdınız ancak farkına vardınız ki NEDİR yerine NEYDİ diyenler var. Tüm komutları değiştirmenize gerek yok (İÇERİK) NEYDİ deyince (İÇERİK) NEDİR çalışacak şeklinde parametrik komut tanımlayabiliyorsunuz.

İstediğiniz ilin planlanmış su ve elektrik kesintilerini CEYD-A dan öğrenebilirsiniz. İl ismini belirtmezseniz konum bilgilerinizden bulunduğunuz ilçenin kesinti bilgilerini otomatik getirebilir. Bu özellikleri CEYD-A’ ya eklemek çok kolay: Bir web sitesinde okunabilen bir bilgiyi veya servisten dönen bilgileri, kendi dili olan CEYD ile http://ceyd-a.net/komutekle sayfasından CEYD-A’ ya öğretebilirsiniz.

CEYD-A’ ya socket bağlantısı ile uzaktan ulaşıp üzerinde işlem yaptırmak mümkün. Görselde 192.168.1.23 : 9006 portunda dinlemeye geçen CEYD-A’ ya aynı ağdaki başka bir makineden hava kaç derece komutu gönderiliyor ve CEYD-A bu isteğe cevap veriyor. Detaylı anlatım: https://web.ceyd-a.com/2018/08/ceyd-ayi-uzaktan-kontrol-etmek/

Geliştirici iseniz ister kod yazarak, değilseniz sözle ileri dönük ona araştırma yapmasını ve koşul oluştuğunda size haber vermesini isteyebilirsiniz.

CEYD-A çoktan seçmeli sorular sorma imkanı sunabiliyor. Bilginizi değerlendirebilir ve toplam sorulardaki başarınızı ölçebilir. İster sesle, ister seçeneğe dokunarak cevap verebilirsiniz.

CEYD-A, kopyaladığınız bir metni size sesli okuyabilir. Hatta heceleyerek de okuyabilir

Belki de bir asistan uygulaması için kullanıcıların en büyük endişesi cihazın her özelliğine sesle erişilebildiği için gizlilik konusudur. PrivacyGrade.org , popüler Android uygulamalarını kişisel gizlilik prensiplerine göre notlayıp derecelendiren önemli bir kuruluş.  CEYD-A nın gizlilik karnesi değeri ise A (Excellent / Mükemmel) seviyede. CEYD-A’ nın kendine has derleyicisi cihaz üzerinde çalıştığı için kişisel bilgileri sadece cihaz üzerinde kullanır ve bunları dışarıya aktarmaz. http://privacygrade.org/apps/com.cenker.yardimci.app.html

CEYD-A’ya sesli komut vererek dış dünyadaki bir cihaza müdahale edebilmek mümkün. Sesli komut tanımında REST metoduyla Raspberry PI cihazındaki aynı ağ üzerindeki sunucuya erişip bu ağ üzerinden tetikleme yapılabilir.
CEYD-A yerel ortamda çalıştığı için dünyanın ilk MQTT destekli asistanıdır.

Komut Yazımı:

Fonksiyonlar:

Fonksiyonlar {! !} blok sembolleri arasına eklenir ve içiçe çağrılma özelliğine sahiptir. En içteki blok en önce çalışır

FOREACH -> Anahtar, Değer ikilisi veya dizi kullanarak döngü EVAL -> Değişkenler için Dört işlem yapar
RET -> Komutları çalıştırır ve sonucunu döner
GET -> Değişken veya dizi değeri döner
SET -> Değişken veya dizi ataması yapar
IF  -> Değişken veya dizi karşılaştırması yapar
FOR -> Değişken kullanarak döngü

Şablonlar

Şablonlar örtüşen olası komutları cümle ile eşleştirmek için kullanılır

{BAŞ}({KELİME1}){NİN EKİ} maçı{SON} şablonu
CEYD-A, FENERBAHÇENİN MAÇI NE ZAMAN? cümlesi ile boyalı kısımlarla örtüşmektedir.
{BAŞ} Cümlenin başında herhangi kelimeleri ifade eder.
({HER1}) cevapta kullanılmak üzere parametre olarak belirlenir. ({SAYI1}) Parametre olarak bir sayı belirlenir.
({KELİME1}) Parametre olarak bir kelime belirlenir.
{SON}  Cümlenin sonunda herhangi kelimeleri ifade eder.
Ayrıca {E EKİ},{İ EKİ},{DE EKİ},{DEN EKİ},{NİN EKİ},{KİP},{TÜMKİPLER},{BEN},{SEN},{BİZ} de kullanılabilir

Komutlar

Komutlar RET fonksiyonu ile kullanılır ve parametre(ler) kullanabilir. Komutların sınırı yoktur kullanıcılar ekledikçe sayıları artar
Başlıca sistem komutları:
cmdloadurl -> Sayfa içeriğini okur
cmdfetchtaghtml -> İçerikte ilgili tag içini döner. Selector uyumludur
cmdfetchtagvalue -> İçerikte ilgili tag in value değerini döner ●cmdreplace  -> Metin içini değiştirir
cmdgetjsonarray -> JSON dizisini döner
cmdgetjsonvalue -> JSON değerini döner

İstatistikler:

Sadece Türkçe desteklemesine rağmen 3.700.000 kullanıcı 300 bin kullanıcı komutu Google Play Market 35.000 oy ve 4.4 puan ortalama Tüm ücretli uygulamalar arasında en iyi 2.uygulama, Verimlilik kategorisinde en iyi uygulama (19 Nisan 2015) 3000 den fazla sistem komutu

Son Yorumlardan:

Teşekkür ederim. https://web.ceyd-a.com/