Bilindiği gibi CEYD-A ya kendi komutlarınızı girebiliyorsunuz. Komutlar, SORU KELİMELERİ ne girdiğiniz kelimelerden ve CEYD-A nın cevabı olarak tanımlanan CEVAP veya  İŞLEM den oluşmaktadır.

Komut tanımı yaptıktan sonra, bir sonraki CEYD-A açılışında komutunuz cihazınızda tanımlanmış olacaktır. Komutta tanımladığınız soru kelimesini sesli olarak söylediğinizde CEYD-A size cevap veya işlem olarak geri dönüş yapacaktır. Bakınız

CEYD-A nın 12 Haziran 2015 tarihli güncellemesiyle güzel bir özellik daha devreye girdi. Artık RSS desteği (haber kaynağı formatı) veren siteleri kullanıcılar da CEYD-A ya tanımlayabilecekler.

Yapılması gereken İŞLEM alanına

haber kaynak: <site ismi>,<dil>

formatında tanım yapmak.

<Site ismi> herhangi bir RSS kaynağı olabilir. <dil> ise şu an için  en veya tr olabilir.

en : İngilizce
tr: Türkçe

İnternet üzerinde binlerce ücretsiz RSS kaynak sayfaları bulunmakta. Bu sayfalar CEYD-A üzerinde tanımlandığında muazzam bir bilgi kaynağı ortaya çıkacaktır.

Aşağıdaki örnekte müzik listesi dediğinizde size İngilizce olarak en güncel ve popüler Billboard listesi okunacaktır. 10 sayısı katsayıdır. Benzer komutlar ile çakışmaması için katsayı yüksek ise, ilk yüksek olan devreye girer.

Aynı şekilde aşağıdaki örnek, TRT Türk son dakika haberlerini Türkçe olarak size listeleyip okuyacaktır.

Tanıdıklarınıza bu yazıyı önerin
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Kategoriler: Genel

Cenker Sisman

1971 yılında doğan Cenker Sisman, Saint-Joseph lisesini bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı bölümün yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması SCI’99/ISAS’99 da yayınlandı. Yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks 1998 En İyi Yazılım – Mansiyon ödülünü aldı. Diğer programları olan WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender uygulamaları zaman zaman yurtdışındaki medyalarda yayınlandı ve çeşitli otoriteler tarafından ödüller aldı.

2 yorum

yakup karagöz · 12 Haziran 2015 10:32 tarihinde

Öncelikle çalışmalarınız için çok teşekkür ederim devşirme siriye göre Ceyda çok güzel çalışıyor bundan sonraki güncellemelerde görme engelliler için erişilebilirlik çalışmaları da eklerseniz görme engelliler için de daha ulaşılabilir bir uygulama haline gelir.

  Cenker Sisman · 12 Haziran 2015 11:33 tarihinde

  Merhaba şu anda Google Talkback ile birebir uyumludur. Eğer Talkback kurulu ise kendisi bu uygulama ile uyumlu çalışır. Kontrol edermisiniz ? Eğer sorun var ise bildirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.