İşlem Tanımı ile Konuşma Dilini Öğretme

CEYD-A kendisine tanımlanan kalıp halindeki komut yapısını algılamaktadır. Belli kalıpların dışına çıkıldığında yanlış algılama veya hiç algılamama olabilir. İşlem Tanımı kullanarak kendi algıladığı komut yapısında doğal konuşma dili öğretmek mümkün.

Kolay bir örnek yapalım. NE ZAMAN komutu ile önemli günlerin tarihlerini öğrenebiliyoruz. CEYD-A ya okulların ne zaman açılacağını sormak istediğimizde normalde NE ZAMAN kalıbı ile sormamız gerekiyor. Format şu şekilde: (GÜN TANIMI) NE ZAMAN

OKULLARIN AÇILIŞI olarak bir gün tanımı bulunmakta. Aynı şekilde resmi tatillerin de tanımı bulunmakta. CEYD-A ya OKULLARIN AÇILIŞI NE ZAMAN dediğimizde bu formatı algılayacak ve size gün bilgisi verecektir.

Ama biz daha doğal ifade ile sormak istiyorsak bunu ona öğretebiliriz. Aşağıdaki örnekteki gibi Okullar ne zaman açılacak, tatil ne zaman bitecek gibi  soru kelimelerini ekleyelim. İşlem Tanımına ise CEYD-A nın algıladığı formatı yazalım. Yani: Okulların açılışı ne zaman

Bu şekilde artık TATİL NE ZAMAN BİTECEK diye sorduğumuzda bize istediğimiz cevabı verecektir.

Bilgi: CEYD-A nın bildiği formatları KOMUTLAR diyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların eklediği onaylanan komutlar da formatlı komut yapısına girer. Yani yeni işlemler için bu komutları da kullanabilirsiniz.

 

Screenshot_2015-07-30-14-49-52

Screenshot_2015-07-30-14-48-19

2 Cevaplar

  1. çakır han dedi ki:

    Cenker bey, ceyd-a nın algılamasını ve öğrenme yeteneğini kendisinin yapmasını istesek bunu hangi komutlarla yapmak isteriz.Örneğin bir soru sorduk ve cevabını alamadık ceyd-a ya bunu öğren ve hafızana kayıt et dediğimizde yapabilir mi yada hangi komutu ve özellikleri bizim yazmamız gerekir. Kısaca kendi kendine öğrenme yeteneğini kurabilir miyiz.

    • Cenker Sisman dedi ki:

      Merhaba ancak CEYD komutları kullanarak bir şeyler çıkarıp öğrenebilir. Sitede halen basit örneklerden gidiyorum. yazısına bir bakın. Öğrenme değil ama hesaplama ile ilgili bir örnek ama en azından vizyonu genişletecek bir örnek. CEYD dilindeki ifadeler arttıkça öğrenme komutları da gelişecek. Şu an DÜZ METİN komutu var belki farketmişsinizdir. Bunu kullanarak başka bir siteye gondereceğiniz parametreleri işleyerek bu siteden bir takım çıkartmalar yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.