İnternet Sitesinden Bilgi Almak

Cenker Sisman tarafından tarihinde yayınlandı

Aşağıdaki örnek CEYD dilinde decodefetchtag komutunun kullanımını öğrenmek açısından faydalı olacaktır. Örneğin İFTAR NEREDE YENİR dediğimizde CEYD-A’dan,  http://eniyirestaurantlar.com/istanbuldaki_iftar_mekanlari.html sitesine gidip ilgili satırları bize döndürmesini isteyelim.

 


S
itenin sayfa koduna girdiğimizde (Chrome ile Control – U), aşağıdaki gibi tablo bilgilerinin <table> içindeki <tr> lerde olduğunu görüyoruz. Sadece tüm <tr> leri alırsak alakasız bilgilerde geleceğinden tam yerini tespit etmemiz gerekir. Dikkatli bakılırsa bizim istediğimiz <tr> alanları içinde 2016 ve İSTANBUL geçen <tr> den sonraki tüm <tr>ler.

Bu bilgiler ışığında:

RET decodefetchtag (SAYFA KODU),(SELECTOR)

formatındaki decodefetchtag komutuna SELECTOR olarak
tr:contains(İSTANBUL):contains(2016) ~ tr
atamamız gerekir. Anlamı ise içinde İSTANBUL ve 2016 geçen ilk tr taginin devamındaki aynı sıradaki tüm tr tagleridir.

SORU KELİMELERİ olarak sadece büyük katsayılı iftar dememiz yeterli olacaktır. Çünkü içinde olmazsa olmaz muhakkak iftar geçecektir. Ama bu yeterli mi ? değil. Tabii ki şablon ile diğer tüm iftar komutlarından sıyrılıp sadece bu çalışmalıdır. O sebeple içinde NEREDE İFTAR veya İFTAR NEREDE geçen her cümle işimizi görmektedir.
.* herhangi bir ifadeyi temsil ettiğinden,
.*nerede iftar.*    BEN NEREDE İFTAR YAPABİLİRİM, SENCE NEREDE İFTAR AÇABİLİRİZ gibi ifadeler ile örtüşmektedir. 

Komutumuzun son hali şu şekildedir. ceyd.a.net/komutekle sayfasından benzer sitelerden yeni komutlar oluşturabilirsiniz.


SORU ŞABLONU:

(.*nerede iftar.*)|(.*iftar nerede.*)
SORU KELİMELERİ:
iftar,20
CEVAP ŞABLONU:

 

Son olarak, komutumuzun içinde kullandığımız loadurlencode ifadesine değinmek istiyorum. Bu komutun kullanım formatı:
RET loadurlencode (SİTE İSMİ)
şeklindedir ve site isminin sayfa kodunu döner. Komutumuzda bu kodu $dosya değişkenine atıp decodefetchtag te kullanıyoruz.

Sonuç aşağıdaki gibidir.

Ckvk2tzUoAA4bya[1]

Tanıdıklarınıza bu yazıyı önerin

Cenker Sisman

1971 yılında doğan Cenker Sisman, Saint-Joseph lisesini bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı bölümün yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması SCI’99/ISAS’99 da yayınlandı. Yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks 1998 En İyi Yazılım – Mansiyon ödülünü aldı. Diğer programları olan WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender uygulamaları zaman zaman yurtdışındaki medyalarda yayınlandı ve çeşitli otoriteler tarafından ödüller aldı.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.