CEYD Dili Nasıl İşler ?

CEYD dili notasyonu diğer dillerden farklı olarak {! ve !} ayraçlarıyla tanımlanmış kümeler halindedir.
{! … !} bir kümedir ve … olarak belirtilen bölüme çalıştırılacak komut yazılır. Örnek: {!RET kitap nedir!}

CEYD dilinin işleyişiyle ilgili önemli kuralları örneklerle anlatalım. Bu yazıdaki asıl amaç örneklerin ne anlama geldiğini görmek değil, CEYD dilindeki kümelerin nasıl ve hangi sırada işleme konulacağını anlamak içindir.

1) Birden fazla küme yanyana olabilir. Bu durumda önce soldaki, sonra sağdaki küme işlenir.

1.seviye soldaki küme           1.seviye sağdaki küme

2) Düz cümlelerin içine de kümeler yerleştirilebilir. Bu kümeler sırasıyla soldan sağa işlenir ve cevapları cümlelerdeki yerlerine yerleşir.

3) Kümeler içiçe olabilir. Eğer bir kümenin içinde alt küme var ise önce en içerdeki alt küme işlenir yani aşağıdaki örnekteki gibi GET degisken işlemi yapılır sonra işlem sonrasındaki dönen değişken değeri o kümenin yerini alır ve dıştaki küme en son değişen haliyle çalıştırılır.

4) 1.maddede aynı seviyedeki kümeler soldan itibaren işleneceğini, 3.maddede ise içiçe kümelerin en alttan başlayarak işleyeceğini varsayarsak:

1.seviye                             1.seviye 2.seviye

Önce 1.seviyedeki soldaki SET kümesi işlenir. Sonra normalde 1.seviyedeki sağdaki RET işlenmesi gerekirken, o kümenin bir alt kümesinin de olduğu için önce GET işlenir. ve en son RET işlenir. Örneğimizin işlenmiş son hali {!RET kitap nedir!} şeklindedir yani bize kitabın ne anlama geldiğini söyler.

5) Aşağıdaki örnekte önce soldaki küme işlenecekken altında bir küme olduğu farkedilir ve 2.seviyedeki RET çalışır. Sonra üst seviyeye değeri döner ve 1.seviyedaki SET çalışır. Sağ taraftaki 1.seviyedeki kümenin bir alt seviyesi olduğundan 2.seviyedeki GET çalışır değeri üst seviyeye döner ve 1.seviyedeki RET çalışır.

1.seviye       2.seviye                                                                                  1.seviye               2.seviye

Esasında karışık gibi görünse de bilinmesi gereken tek bir kural var: kümeler içiçe ise önce içteki küme işlenir ve cevabı üste döner. Bunun bilincinde örnekleri kavramak daha iyi olacaktır.
Tüm bu maddeleri aşağıdaki daha karışık bir örnekle pekiştirelim. Önce 3.seviye RET çalışır sonra 2.seviye RET ve 1.seviyedeki SET çalışır. Sağ taraftaki kümenin içinde de alt küme olduğu için 2.seviyedeki GET çalıştıktan sonra 1.Seviyedeki RET çalışır ve işlem sonlanır.

1.seviye          2.seviye            3.seviye                                        1.seviye                                   2.seviye

2 Cevaplar

  1. starss dedi ki:

    Google sohbet balonunu kapatamıyorum
    Yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.