Televizyonu Kumanda Edelim

IoT çalışmaları yapan geliştiriciler için faydalı olacak bu yazıda,  CEYD-A ile televizyonu sesli olarak kumanda edeceğiz. Çalışmada gereksinimler şunlar:

Arduino Uno
HC 05 Bluetooth Modülü

1K Ohm ve 2.2K Ohm Dirençler

Breadboard

Jumper Kablolar (Erkek-erkek ve dişi-erkek)

IR Alıcı Verici Kumanda Seti

CEYD-A uygulaması

Alıcı Devre Şeması (Opsiyonel)

Eğer kumandanıza ait tuş kombinasyon kodlarını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki gibi bir devre kurup kumanda sinyal kodlarını öğrenebilirsiniz.

KY-022 IR alıcı sensörü ile mevcut televizyon kumandanızın tuşlarını belirlememiz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki Arduino kodunu IDE üzerinde çalıştıralım.

Kodu çalıştırdıktan sonra, kumandamızda tuşları denediğimizde Serial console üzerinde  2 satırlık kodlar oluşacaktır. O kodları kopyalayıp verici devremizde kullanacağız.


Verici Devre Şeması

Verici Arduino IDE Kodu

Örnek kod üzerinde Philips Android TV kumandasının kodları kullanılmıştır. Alıcı devresinden alacağınız kodlar ile kendi kumanda kodlarınızı deneyebilirsiniz.

CEYD-A Kullanımı

× CEYD-A ile ek bir geliştirme gerektirmeden Bluetooth ile Bağlan, Bluetootha 2 değerini gönder, Bluetoothtan bilgi al gibi kolay ifadeler ile devre ile iletişim kurabilirsiniz.
Bağlantı kurabilmek için önce sesli olarak Bluetooth ile Bağlan demeyi unutmayınız.

İSTEĞE BAĞLI: Eğer doğal dil cümleleri kullanmak istiyorsanız size özel kurgular oluşturabilirsiniz.
Kurguları kodla.ceyd-a.com adresinden girebilirsiniz. Giriş yaparken CEYD-A uygulamasındaki geliştirici kullanıcı bilgileriniz ile site üzerindeki giriş bilgileri aynı olmalıdır.
Tek bir kurgu, SORU, ŞABLON ve CEVAP üçlüsünden oluşmaktadır. Dilediğiniz kadar kurgu ekleyebilirsiniz. Kurguları site üzerinde güncelledikten sonra, CEYD-A uygulamasını açıp güncelle deyiniz. Kurgular cihazına yansıyacaktır.
Kurgularınızı https://kodla.ceyd-a.com sitesinden girebilir, deneyebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Yukarıdaki örnek kodda ‘b’ verisi Philips Kumanda Ses aç olarak düzenlenmiştir. Bluetooth b gönder dediğinizde televizyonun sesi açılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.