CEYD-A’nın çalışma yapısı güvenlik ve gizlilik adına bilinen uygulamalardan biraz daha farklıdır. CEYD-A, cihazınız üzerine kurulan uygulama üzerinde komut kurgularını yorumlar ve çalıştırır. Uygulamanın kendi iç derleyicisi vardır. Benzer uygulamalar genelde verileri sunucuya aldıktan sonra tek bir yerden yorumlayıp çalıştırır. Bu da bilgilerinizin cihazınızın dışına, internet ortamına çıkması demektir. Bu tür uygulamalar verilerinizi kendi sunucuları üzerinde değerlendirip cihaza sonucu döndürürken, CEYD-A ise cihazınız üzerinde kurguyu çalıştırıp yorumlar. Çalışan komut kurguları içindeki sağlanan veriler veya cihazınızdaki veriler yine cihaz üzerinde kalır.

Komut Kurgusu ve Veri (başka deyişle değişken içindeki değer) iki farklı kavramdır. Komut kurgusu CEYD-A’ya verilecek kuralları belirleyen söz dizimidir. Veri ise komut içinde işlenecek olan bilgilerdir.

Kullanıcılar tarafından oluşturulan komutlar internet ortamındaki ortak bir havuzda toplanır. Kullanıcılar ortak havuzdaki kendisine ait olmayan onaysız komutlara erişemezler.

Veriler ise internet üzerine çıkmadan cihaz üzerindeki derleyici tarafından komut kurgusu içinde yine cihaz içinde derlenir.

Eğer cihazınızdan CEYD-A’ yı kaldırırsanız CEYD-A’nın yorumladığı bilgileriniz de dışarı çıkmadığı ve cihazınızda uygulama kapsamında kaldığı için tamamen silinir. Tekrar CEYD-A kurulduğunda CEYD-A’nın önceden sakladığı bilgilere ulaşamazsınız. Çözüm için uygulamayı kaldırmadan önce CEYD-A’ ya yedekle demeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi cihazınızdaki SD kartına kaydeder. Sonrasında tekrar kurulum yapınca bilgilerimi yükle dediğinizde SD kart üzerinde bilgilerinizi bulur ve cihazda kurulu CEYD-A’ya tekrar bilgiler yüklenir.

Ayrıca bakınız: http://cenker.com/main/aydinlatma.html

Changed status to publish