CEYD-A, internetsiz ortamda da hem sizin sesinizi mikrofonla algılayabilir hem de size sesle cevap verebilir.

Eğer Internete bağlı kalmak istemiyor ve Internetsiz ortamda çalışmak istiyorsanız:

Internet gerektiren Google ses algılamasıdır. Internetsiz ses algılaması için Ayarlardan Yerli Algılama Modülünü seçmelisiniz. Bunun dışında sağ üst kısımdaki kalem işaretine basarsanız konuşacaklarınızı mesajla yazarak tamamen internetsiz kullanabilirsiniz. Tabii internet gerektiren hava durumu servisi yer bilgisi servisi gibi özellikleri kullanmayacaksanız bu geçerlidir.

Varsayılan olarak sesli konuşma internetsiz çalışabilen kurulu TTS uygulamasından sağlanır. Ayrıca CEYD-A nın sesli konuşmasını da internetsiz ortamdan sağlamak için https://web.ceyd-a.com/c/2015/07/23/ceyd-a-nin-sesini-degistirmek/ linkindeki yönergeleri uygulayabilirsiniz.

Kısaca CEYD-A diğer benzer uygulamalardan farklı olarak TAMAMEN İNTERNETSİZ ORTAMDA ÇALIŞABİLİR.

 

Dijital asistan dünyasında çığır açacak yeni özellikler ile, halen BETA halinde olan yeni sürümde CEYD-A, kendi ses ve konuşma algılama sistemini devreye alıyor. CEYD-A, cihaz üzerinde geliştirdiği yapı ile internetsiz ortamda da ses tanıma yapabiliyor. Akıllı otomobil, akıllı asansör gibi internetsiz kullanıma yatkın platformların ilgi çekeceği gereksinimler artık sağlanıyor.

Avantajlar:

 • Tanıma için Google servis bağımlılığını ortadan kaldırır.
 • Google servisi, internet gerektirdiği için artık internet olmadan da tanıma yapabilir.
 • Google servisine izin verilmeyen ülke veya telefonlarda da çalışabilir.

Dezavantajlar:

 • Tanıma cihaz üzerinde olduğu için kısıtlı sayıdaki kelimeler doğru olarak algılanabilir.
 • Tanıma modeli mobil cihazda fazla yer kaplamakta ve uygulama boyutunu arttırmaktadır.
Beta sürümünü indirip deneyebileceğiniz link: https://play.google.com/apps/testing/com.cenker.yardimci.app

Ayarlar:

CEYD-A ihtiyaçlara göre farklı kullanımlara destek verdiği için, internetsiz kullanım için basit ön ayarlar yapılmalıdır. Ses algılamasının internet olmadan da kullanılabilmesi için:
 1. Ayarlar -> Dinleme Ayarlarına girilmeli

 2. Yerli Konuşmadan Yazıya Çeviri (Speech To Text) seçilmelidir. Yerli sistem algılamayı tamamen cihaz üzerinde, internete bağlanmadan gerçekleştirir.
 3. Eğer her konuşmanızdan sonra CEYD-A 'nın otomatik olarak dinlemeye geçmesini istiyorsanız, Sohbet Modu seçeneğini seçebilirsiniz.

 4. Normalde sizi dinlemesini sağlamak için Mikrofona basmanız gerekmektedir. Bunun yerine CEYD-A diyerek de uyandırabilirsiniz.
Cihazın Bildirim Kısmında 2 farklı Bildirim göreceksiniz. İlki CEYD-A sesli aktivasyonunun açık veya kapalı olduğunu belirtmektedir. Açık durumda ise CEYD-A dediğinizde bir kaç saniye içinde CEYD-A uygulaması açılır ve sizi dinlemeye geçer. İkinci bildirim ise Bildirim Servisidir ve sesli uyarıların yapılabilmesi için arka planda çalışır.

İnternetsiz Kullanım

Çoğu bilginin sağlanabilmesi için İnternet gereklidir. Bunlar Hava durumu, Haber kaynakları ve dış dünyadan bilgi gerektiren hizmetler olabilir. Bunun dışında cihazın internet gerektirmeden yapabileceği bir çok işlem de vardır. Örnek vermek gerekirse:
 • Sohbet konuşmaları
 • Hesap işlemleri
 • Tarih işlemleri
 • Kurulu uygulamaları açma
 • Cihaz işlemleri
İnternetsiz ortamı denemek için cihazı uçak moduna alıp aşağıdaki örnekteki gibi denemeler yapabilirsiniz. CEYD-A internet olmadan da size hizmet verecektir.

Changed status to publish