CEYD-A içinde desteklenen komutları kullanabilmek için Android sisteminin uygulamaya ilgili konularla ilgili izin vermesi gerekiyor. Bu durum yazılımcının da tasvip etmediği bir durum çünkü hem ahlaki hem de mesleki açıdan töhmet altında bırakabilir. İsterdim ki hiç bir sistem izni gerektirmeden bir uygulama yazılabilsin. Ancak sistem izin vermeden gerekli komutları kullanmak imkansız. Ayrıca güven vermek adına hem sizleri, hem de yazılımcıyı korumak adına uygulama yüklerken Gizlilik Sözleşmesi , Kullanım Şartları bulunmakta ve zorunlu olan Aydınlatma Metnini de içermektedir.

Android uygulamalarının kod yapısı şeffaf olduğu için herhangi bir casusluk konusu rahatlıkla anlaşılabilir. Bu durum yazılım hayatının sona ermesine sebep olabilir. O yüzden temiz ve ciddi uygulama politikası tercih edilmelidir.

Ceyd-a tüm özel bilgileri kullanılan cihaz üzerinde titizlikle işler, sadece kullanılan komutları ana sunucudan alıp yine ana sunucuya göndermektedir. Bu da daha iyi kullanım ve komut gelişimi içindir. Bunun dışında hiç bir özel bilgi ana sunucuya gönderilmemektedir.

Kullanım için tüm özelliklere izin vermek zorunda değilsiniz. İstenen izinlerin nedenleri şu şekildedir:

CEYD-A nın sesinizi algılamasını istiyorsanız, Mikrofon izni vermek gerekiyor.
Yer bilgileri, hava durumu vs gibi komutlar Konum iznini istemektedir.
Eğer rehberinizdeki birini sesli aramak istiyorsanız veya mesaj göndermek istiyorsanız Kişiler, Telefon, SMS izinleri işaretlemelisiniz.
Sesli olarak Selfi çekmek için Kamera izni gerekmektedir.
Randevularınız ve hatırlatmalarınız için Takvim izni  gereklidir.
Cihaz Yöneticisi izni (BIND_DEVICE_ADMIN), sesli olarak Ekran Kilitlemek için gereklidir.

 

CEYD-A’nın Kişisel Gizlilik Karnesi

Changed status to publish