CEYD-A’nın Komut Kapasitesini Genişletmek

CEYD-A Android Asistan’ın hali hazırda 100 den fazla komut kapasitesi var. Haber, hava durumu , trafik mevcut komutlara örnek. Bir komutu birçok şekilde ifade etmek de mümkündür.

Haber komutunu örnek alırsak, Bana haberleri oku, Haber, günün haberleri vb. birçok söyleyiş tarzıyla komutu çalıştırıp sonucu, yani buradaki haber örneğini baz alırsak gündemdeki haberleri CEYD-A’ya okutmak mümkün.
Bu şekilde düşünürsek 100 komut binlerce değişik formatta söyleyiş tarzı demek olur. Gün geçtikçe yeni komutlar uygulamaya eklenmektedir. Ama niye yeni komutlar daha hızlı bir şekilde CEYD-A’ya eklenmesin? Sadece yazılımı yapanların değil kullanıcıların katkılarıyla da bu mümkün olacaktır. Kullanıcıların yazılım dili bilmesine de gerek yok. En kolay haliyle, kod yazmadan sadece soru ve olası cevapları girerek CEYD-A’nın şu an anlayamadığı yeni komutlar eklemek mümkün. Ama kod yazmak, daha komplike komutlar oluşturmak isteyenler de düşünüldü. CEYD fonksiyonlarını cevap cümlelerinin içine yerleştirerek daha akıllı cevaplar oluşturmak mümkün oldu.

Burada, CEYD-A uygulamasının daha fazla komutu daha hızlı anlamasını sağlamak, yazılım geliştiricileri veya geliştirme bilmeyen kişiler olsun, herkese bağlıdır. Kullanıcılar yeni komutları uygulama üzerinden tanımladıktan sonra kendileri bu komutları kullanabiliyorlar. Bu komutlar ortak bir havuzda birikiyor ve onaylandığında herkes tarafından kullanılabiliyor. Bu, şu demek oluyor: Kullanıcı ve yazılımcı işbirliğiyle kat kat artan komut sayısı ve zamanla çok daha hızlı gelişen bir sanal asistan. CEYD-A piyasaya çıkalı birkaç ay oldu ve içerik olarak rakipleriyle benzer düzeyde hatta birçok özelliğiyle daha iyi. Ama ortak çalışmayla daha fazlası, üstün zekalı Türkçe bir robot niye olmasın?

6 Cevaplar

 1. Arkun dedi ki:

  Hocam bitcoin Protokolünü okumanızı ve açık kaynak Kodlarını incelemenizi tavsiye ederim bitcoin mining yazılımıyla ceyd-a birleştirilirse aynı soruya herzaman farklı yanıtlar verebilir böylece içerik devasa bir boyuta ulaşır

  • Cenker Sisman dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. Bu konuyla ilgileneceğim. Böyle faydalı yorumlar almak gerçekten çok güzel. Şu an CEYD-A nın da farklı cevap verme yapısı bulunmakta ama el elden üstündür denemek lazım. Sağolun.

   • mehmet dedi ki:

    Arkadaslar ben komut ekledi havuza katılmaya calisiyorum ama sayfa hep eror veriyor yardimci olursanız sevinirim

    • Arkun dedi ki:

     Ceyd-a ayarlar hesabımdan komut yazabilirsin yoğunluktan dolayı bende de hata veriyordu şimdi düzelmiş

 2. çakır han dedi ki:

  ilk açılışta iyi geçeler sana nasıl yardımcı olabilirim kısmı ile konum bilgisi alanı çıkıyor bendeki ücretsiz olanı. Neyse bu alana dijital olarak bir bayanın hareketli resmini koymak imkanı olur mu bunu yapabilmek için ne yapılmalıdır. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Cenker Sisman dedi ki:

   Benim animasyon ve grafik bilgim profesyonelce değil. Gönüllü olacak arkadaşlar var ise bana ulaşabilir. İyi olur neden olmasın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.