CEYD-A’nın Komut Kapasitesini Genişletmek

Cenker Sisman tarafından tarihinde yayınlandı

CEYD-A’nın Android Asistan’in hali hazırda 100 den fazla komut kapasitesi var. Haber, hava durumu , trafik mevcut komutlara örnek. Bir komutu çok sayıda söyleme tarzıyla ifade etmek te mümkün.

Haber komutunu örnek alırsak, Bana haberleri oku,Haber, günün haberleri vb. birçok söyleyiş tarzıyla komutu çalıştırıp sonucu yani buradaki haber örneğini baz alırsak gündemdeki haberleri CEYD-A’ya okutmak mümkün.
Bu şekilde düşünürsek 100 komut binlerce değişik formatta söyleyiş tarzı demek olur. Gün geçtikçe yeni komutlar uygulamaya eklenmektedir. Ama niye yeni komutlar daha hızlı bir şekilde CEYD-A’ya eklenmesin? Sadece yazılımı yapanların değil kullanıcıların katkılarıyla da bu mümkün olacaktır. Kullanıcıların yazılım dili bilmesine de gerek yok. En kolay haliyle, kod yazmadan sadece soru ve olası cevapları girerek CEYD-A’nın şuan anlayamadığı yeni komutlar eklemek mümkündür. Ama kod yazmak, daha komplike komutlar oluşturmak isteyenler de düşünüldü. CEYD fonksiyonlarını cevap cümlelerinin içine yerleştirerek daha akıllı cevaplar oluşturmak mümkün oldu.
Burada ister yazılım bilmeyen kullanıcılara , ister yazılımcılara olsun , CEYD-A uygulamasının hızla daha fazla komut anlamasını sağlamak için herkese bir iş düşüyor. Kullanıcıların yeni komutları uygulama üzerinden tanımladıktan sonra önce kendileri bu komutları kullanabiliyorlar. Bu komutlar ortak bir havuzda birikiyor ve onaylandığında herkes tarafından kullanılabiliyor. Bu şu demek oluyor: Kullanıcı ve yazılımcı işbirliğiyle kat kat artan komut sayısı ve zamanla çok daha hızlı gelişen bir sanal asistan. CEYD-A piyasaya çıkalı birkaç ay oldu ve  içerik olarak rakipleriyle benzer düzeyde hatta birçok özelliğiyle daha iyi . Ama ortak çalışmayla daha fazlası , üstün zekalı Türkçe bir robot niye olmasın?

Tanıdıklarınıza bu yazıyı önerin

Cenker Sisman

1971 yılında doğan Cenker Sisman, Saint-Joseph lisesini bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı bölümün yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması SCI’99/ISAS’99 da yayınlandı. Yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks 1998 En İyi Yazılım – Mansiyon ödülünü aldı. Diğer programları olan WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender uygulamaları zaman zaman yurtdışındaki medyalarda yayınlandı ve çeşitli otoriteler tarafından ödüller aldı.

6 yorum

Arkun · 13 Nisan 2015 02:23 tarihinde

Hocam bitcoin Protokolünü okumanızı ve açık kaynak Kodlarını incelemenizi tavsiye ederim bitcoin mining yazılımıyla ceyd-a birleştirilirse aynı soruya herzaman farklı yanıtlar verebilir böylece içerik devasa bir boyuta ulaşır

  Cenker Sisman · 13 Nisan 2015 14:42 tarihinde

  Çok teşekkür ederim. Bu konuyla ilgileneceğim. Böyle faydalı yorumlar almak gerçekten çok güzel. Şu an CEYD-A nın da farklı cevap verme yapısı bulunmakta ama el elden üstündür denemek lazım. Sağolun.

   mehmet · 14 Nisan 2015 16:44 tarihinde

   Arkadaslar ben komut ekledi havuza katılmaya calisiyorum ama sayfa hep eror veriyor yardimci olursanız sevinirim

    Arkun · 15 Nisan 2015 04:05 tarihinde

    Ceyd-a ayarlar hesabımdan komut yazabilirsin yoğunluktan dolayı bende de hata veriyordu şimdi düzelmiş

çakır han · 28 Ağustos 2015 00:22 tarihinde

ilk açılışta iyi geçeler sana nasıl yardımcı olabilirim kısmı ile konum bilgisi alanı çıkıyor bendeki ücretsiz olanı. Neyse bu alana dijital olarak bir bayanın hareketli resmini koymak imkanı olur mu bunu yapabilmek için ne yapılmalıdır. yardımcı olursanız sevinirim.

  Cenker Sisman · 28 Ağustos 2015 12:27 tarihinde

  Benim animasyon ve grafik bilgim profesyonelce değil. Gönüllü olacak arkadaşlar var ise bana ulaşabilir. İyi olur neden olmasın?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.