Binlerce Komuta Değer Bir Komut Tanımı Oluşturmak

Diyelim Cüneyt Arkın ne iş yapar diye sordunuz ve cevap alamadınız. CEYD-A nın sizden öğretmesini istediğini duydunuz. Komut tuşuna basınız veya Profil Ayarlarından Komut Ekleye basarak tanım ekranına giriniz.
Burada aşağıdaki gibi bir giriş yaptığınızda artık Cüneyt Arkın ne iş yapar, Aykut Kocaman ne iş yapar gibi sorular sorduğunuzda size bu kişilerin kim olduğunu söyleyen cevap alacaksınız.

Soru Kelimeleri:
ne iş yapar

Soru Şablonu:

Komut Yönlendirme:

 

 

Peki, nasıl çalıştığına gelince: bazı özel karakterler parametre görevi üstlenir. (.*) işaretleri herhangibir yazıyı ifade eder. (.*) ne iş yapar ise sonu ne iş yapar ile biten herhangi bir yazıdır. Yani Tarkan ne iş yapar cümlesinde Tarkan bu yazıyı ifade eder. Bu yazı 1. parametredir. $1 ise 1.parametre anlamına gelir. Yani örnekten gidecek olursak Komut Yönlendirmede Tarkan kimdir işlemini gerçekleştirir. CEYD-A, kimdir komutunu bildiğinden Tarkan kimdir sorusuna ne cevap veriyorsa artık Tarkan ne iş yapar sorusuna da aynı cevabı verecektir.

Esasında CEYD-A nın yapabileceklerinin basit bir örneği bu. Daha karmaşık yöntemlerle kullanıcıları bunaltmamak adına şimdilik bu örneği vermek iyi oldu belki de. Daha komplike örneklerle buluşmak dileğiyle,

 

Not: Yeni komutun devreye girebilmesi için uygulamadan tamamen çıkıp tekrar çalıştırmak veya cihazı tekrar başlatmanız gerekebilir.

 

4 Cevaplar

 1. Ayşe dedi ki:

  Merhaba bu yorumun yeri burasi degil ama mecbur buraya yaziyorum.Ucretli surumu sadece kod ve kartla sınırlamasaniz ? Hat uzerinden de alim olsa olmazmiydi ?

  • Cenker Sisman dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım satıs işlemlerini Google gerçeklemektedir. Bildiğim kadarıyla kredi kartı ve Turkcell hattından ödeme olabiliyordu. Tekrar kontrol ederim bir değişiklik oldumu diye Teşekkür ederim.

 2. seyfettin dedi ki:

  kullanıcıismi şifreye karıştırdım nasıl girebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.