Komutlara İnce Ayar Yapmak

CEYD-A ya ister sesle ister yazı ile komutlar öğretmek mümkün. Sesle öğretilen komutlar da yapılan söz hatalarını düzeltmek veya komutu daha da zenginleştirmek için web üzerinden KOMUT EKLE sayfasından veya CEYD-A üzerinde Ayarlar, Profil Ayarlarından giriş yapabilirsiniz. Açılacak olan sayfada kullanıcı girişleri yaptıktan sonra tüm tanımladığınız komutları görmeniz ve düzeltmeniz mümkün.

Daha önceki yazılarda komut ekleme ile ilgili bilgiler verdiğim için burada bazı ufak ama çok işe yarayacak ipuçları vermek istiyorum.

  1. Soru kelimelerinin başına veya sonuna % işareti koyarsanız ek alabilir anlamına geliyor. Yani soru kelimemiz kapı% ise, kapıları, kapıyı,kapıdan gibi kelimeler algılanabiliyor.
  2. Soru kelimeleri farkedeceğiniz gibi pipe | işareti ile ayrılmış <ifade>lerden oluşuyor. Yani spor,1|sporlar,1 gibi..|işareti olası soru kelimelerini ayırıyor.  Yani cümlenin içinde spor veya sporlar geçiyorsa bu komut çalışıyor. Eğer bu işareti kullanmıyorsanız tüm ifadeyi komut olarak algılıyor.
  3. Aynı örnekten yola çıkarsak spor,1 ifadesindeki 1 katsayı olarak kullanılıyor. Eğer aynı ifade (yani burada spor)  başka komutlarda da geçiyorsa katsayısı yüksek olan devreye giriyor. Genelde 1 ile 15 arası katsayı kullanılıyor.
  4. 2.maddede bahsettiğim pipe | işareti aynı şekilde diyalog cevabında da kullanılabiliyor. Yani birden fazla cevap yazıp rastgele cevaplar almak mümkün. Örnek: kapıyı mı açayım|kapı da mı kaldın?|hangi kapıdan bahsediyorsun gibi..

Bu yazıda daha detaya girmeden kısa bilgiler vermeye çalıştım . Aslında anlatacağım daha birçok özellik var ancak siz kullanıcıları yormamak adına çok fazla karışıklığa sebep vermeden arasıra ufak tüyolar vermeyi düşünüyorum. Bu şekilde daha bilinçli kodlar düzenlenebileceğini umuyorum.

İyi günler.

2 Cevaplar

  1. sefercinar18 dedi ki:

    helal olsun çok güzel uygulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.