CEYD ifadeleri kullanarak kendi komutlarınızı zenginleştirebilirsiniz. Örneğin Market açık mıdır? diye bir komut oluşturalım. Bu komutun cevabı da o an saat 22.00 ile 09.00 arası ise kapalı, diğer koşullarda açık olsun. Soru Kelimelerine market açık mıdır, Dyialog Şablonuna da aşağıdaki kodu yazalım.

Bu şekilde saate göre her market açık mıdır diye sorduğunuzda size eğer saat 22-24 arası ise akşam oldu kapalıdır, onun dışındaki saatlerden 9-22 arası ise gün içindeyiz açılmış olmalı ve geri kalan saatlerde yani 00-09 arasında daha açılmamıştır cevabı verecektir.

 

Tanıdıklarınıza bu yazıyı önerin
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Cenker Sisman

1971 yılında doğan Cenker Sisman, Saint-Joseph lisesini bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı bölümün yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması SCI’99/ISAS’99 da yayınlandı. Yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks 1998 En İyi Yazılım – Mansiyon ödülünü aldı. Diğer programları olan WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender uygulamaları zaman zaman yurtdışındaki medyalarda yayınlandı ve çeşitli otoriteler tarafından ödüller aldı.

13 yorum

emreozdes · 13 Nisan 2015 19:39 tarihinde

Ben bunu

{!SET d1={!SUBSTR {!RET SAAT kaç!},0,2!}!}
{!IF {!GET d1!}>21?Akşam oldu kapalıdır:{!IF {!GET d1!}>8?Gün içindeyiz açılmış olmalı:Daha açılmamıştır!}!}

bu şekilde ekliyorum sonra güncelle diyorum ama sonrasında boş gözüküyor

  Cenker Sisman · 13 Nisan 2015 19:57 tarihinde

  komutunuzu bir inceleyeyim size dönüş yapacağım. EDIT: Sorun 2 satır halinde yazılması tüm kodu ENTER a basmadan direk yazınız. Ben komutundaki satırı teke indirdim bütünü bozmadan. Buna onlem alırız ama şimdilik tüm kodu tek satırda satır atlamadan yazınız. Denedikten sonra bilgi verirsiniz. Komut cihazınıza ne zaman yeni komutlar ekleniyor yazısı gelirse o zaman inecektir.

emreozdes · 13 Nisan 2015 20:12 tarihinde

tamamdır sorun çözüldü teşekkür ederim. Böyle örnekler vermenizi bekliyorum.

Ömer · 14 Nisan 2015 07:45 tarihinde

S. A. Bu programı çok beğendim yapımda emeği geçen herkesin eline sağlık öncelikle. Bir Türk’ün bu programı yapması gurur verici. Ama ufak bir sorun yaşadım. Telefonum samsung mega i9200 komut etlemede sorun yaşıyorum. Eklendi gözükütor fakat soruyu sorduğumda tekrar eklemem gerektiğini söylüyor. (bu arada komutu ekledikten sonra ceyd-a yı kapatıyorum geri açıyorum. Hatta sistemden durdurmaya zorlayıp bi daha açtım yine yok) şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

  Cenker Sisman · 14 Nisan 2015 08:49 tarihinde

  Merhaba Ömer Bey, sunucuda eklense bile cihazınızda yüklenmesi gerekiyor. yeni komutlar yükleniyor yazısını aldıktan sonra veya anladım tekrar sorabilirsin dediğinde devreye girecektir.
  İsterseniz komutu soyleyin sorun var mı bakayım.

Kayhan Akartuna · 15 Nisan 2015 09:16 tarihinde

Adımı yanlış anladı. Ama nasıl düzelteceğimi bilmiyorum 🙂 Ne yapmam gerekir?

  Cenker Sisman · 15 Nisan 2015 09:26 tarihinde

  Benim adım Kayhan deyin 🙂

Kayhan Akartuna · 15 Nisan 2015 09:40 tarihinde

Birkaç kez denedim ama olmamıştı 🙂 tekrar deniyorum. Bu arada uzun zamandır gördüğüm en güzel program. Aslında Android markette hiç yorum yazmamıştım ama bu program için yazma gereği duydum. Siri’nin Türkçeleştirildiği şu dönemde bu kadar haberi çıkarken, ondan 5 gömlek üstün olan(en azında Türkçede) bu uygulamadan bahsedilmemesi anlaşılır gibi değil 🙂
Sizi çok tebrik ediyorum, açık kaynak kodlu olması, geliştirmeye açık olması ve geliştirmelerin diğer kullanıcıların veri tabanına ekleniyor olması da çok güzel, böylelikle hızla uygulama gelişmiş ve daha kusursuz hale gelmiş oluyor.
Ellerinize emeğinize sağlık.

  Cenker Sisman · 15 Nisan 2015 09:47 tarihinde

  Çok teşekkür ederim Kayhan Bey. Umarım hakkettiği değeri bulur. İnanın aylardan beri varımı yoğumu bu uygulamaya verdim tüm dünyaya biz de varız demek için. Yeter ki güzel ülkemize yararlı bir eser verelim. Hatalar olacaktır ama geliştikçe çözümlerini de bulacağız inşallah.

   Kayhan Akartuna · 15 Nisan 2015 09:55 tarihinde

   Bence değerini bulacaktır. Ne kadar emek var çok belli. Sadece biraz tanıtıma ihtiyaç var o kadar 🙂 ama güzel ürün kendi tanıtımını yapar merak etmeyin.
   Tekrar tebrikler ve başarılar diliyorum.

Adem · 21 Haziran 2015 20:01 tarihinde

selam hocam bir sorum olacaktır, diyelim ki bir kişi komut ekledi, o ekler eklemez bizede yansıyor mu, yoksa güncelleme gelince mi bize de ekleniyor

  Cenker Sisman · 23 Haziran 2015 09:57 tarihinde

  Merhaba onaylanmadıkça yansımaz sadece komutu oluşturanın cihazına güncelleme gelir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.