×

Kendi komut kurgularınızı CEYD dili desteği ile kod yazarak veya sürükle-bırak-yap-boz şeklinde kod yazmadan blok tasarımı oluşturarak geliştirebilirsiniz.
Kod Yazarak Geliştir

Blok Kurgusu Tasarla

CEYD-A nın yeni özelliği göz dolduracak. Bu özellik yepyeni özelliklerin de kapısını açacak. Peki bu özellik nedir ? Diyelim her sabah saat 10 da CEYD-A nın size haberleri okumasını istiyorsunuz, veya dolar fiyatı 3TL yi aşınca size haber vermesini istiyorsunuz, istediğiniz bir haber gerçekleşince haberdar olmak, hava durumu düzeleceği zaman size haber verilmesini istiyorsunuz. Örnekler saymakla bitmez. Kısaca CEYD-A nın sizin yerinize sürekli araştırmasını ve istediğiniz sonuca ulaştığında size haber vermesini istiyorsunuz. Kulağa çok hoş geliyor değil mi ?

Aşağıdaki komut bunlardan basit bir örnek. Siz sadece bir seferlik dolar kurunu hergün bildir dediğinizde  24 saatte bir (1440 dakika), RET dolar kaç lira komutunu çalıştıracak , dolar kurunu öğrenip $timerresult global değişkenine atacak ve CEYD-A kapalı olsa bile her gün size Dolar fiyatı x lira dır olarak sesli bilgi gelecek.

SORU KELİMELERİ:

CEVAP ŞABLONU:

Yukarıdaki komutu veya benzerlerini https://ceyd-a.net/kodyaz  sayfasından tanımlayabilirsiniz.  Tanımlama sonrasında bir kez yukarıdaki örneği varsayarsak  dolar kurunu hergün bildir dediğinizde zamanlayıcı oluşur. TEKRARLANAN ZAMANLAMA OLDUĞU İÇİN SADECE BİR KEZ DEMENİZ YETERLİDİR. Sonrasında her gün aşağıdaki ekrana benzeyen sesli uyarı gelecektir.

Ayrıca tanımlanan zamanlayıcıları CEYD-A nın Sol Alt köşesinde bulunan listele butonu ile görebilir ve yine buradan silebilirsiniz.

 

 

Tanıdıklarınıza bu yazıyı önerin
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Cenker Sisman

1971 yılında doğan Cenker Sisman, Saint-Joseph lisesini bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı bölümün yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması SCI’99/ISAS’99 da yayınlandı. Yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks 1998 En İyi Yazılım – Mansiyon ödülünü aldı. Diğer programları olan WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender uygulamaları zaman zaman yurtdışındaki medyalarda yayınlandı ve çeşitli otoriteler tarafından ödüller aldı.

1 yorum

Mehmet · 12 Kasım 2016 01:58 tarihinde

hafta içi her gün ve hafta sonu için de komut yazılabilir mi?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.