Yapay Zekanın Yapı Taşları – Kişiselleştirilmiş Değişkenler

Cenker Sisman tarafından tarihinde yayınlandı

CEYD-A ile sohbet ettikçe, siz ondan bilgi almak için sorular sordukça, o da sizin kendi cihazınızda bunları kullanmak ve işinizi kolaylaştıracak ilgili benzer işlemler yapmak için konuşmadaki bilgileri değişkenlerde tutar. Bir nevi, bu değişkenler yapay zekanın ana verileridir. Bu bilgiler cihazınızda bulunan bir veritabanında tutulur. Bu şekilde, hem bu bilgiler cihazınızdan dışarı çıkmadığı için gizliliğiniz korunur, hem de cihazınızın işlemci gücü ile işlemler yapıldığı için nispeten daha hızlı sonuçlar alınır.

Peki bu değişkenler nelerdir ? Ve sizler de bunları kullanarak nasıl faydalı komutlar oluşturabilirsiniz ?

Değişkenler cihazınızda, cihazı kapatıp açsanız bile unutulmayacağı için statiktir. Bu sebeple isimlendirmelerin başına sta öne eki konmuştur.

staDate
staDateQuestion
staTime
staTimeQuestion
staCurrentLocationLatitude
staCurrentLocationLongitude
staVolume
staPhoneNumber
staPhoneName
staLatestNumber
staLatestNumberQuestion
staLocationName
staLocationLatitude
staLocationLongitude
staLocationCity
staLocationProvince
staLocationCountry
staLocationAddress
staLocationPhone
staLocationRating
staLocationType
staLatestPhoneNumber
staLatestPhoneName
staTopic

 

Şimdi birkaç örnekle bu değişkenleri bir komutta kullanalım. Komutları http://ceyd-a.net/komutekle sitesinden girebilir ve kendi cihazınızda kullanabilirsiniz.


Siz sorular sordukça, sorunuz içindeki konuyu ceyd-a tespit eder. Örneğin Fransa’nın başkenti neresi dediniz, sonra konu neydi dediğinizde, CEYD-A size Paris cevabı verecektir.
Bir kuruluştan bir mesaj aldınız. CEYD-A ya bana en son kim mesaj attı dediğinizde, o ismi internette aratabilir, bulduğu ilk resmi gösterebilir ve vikipedi den bu kuruluş hakkında bilgi bile size sunabilir.


Bir yer sorduktan sonra, örneğin bir restoran için nasıl giderim dedikten sonra ,peki nerede burası dediğinizde il ve ilçe bilgisini öğrenmek için bu komutu kullanabilirsiniz.

Tanıdıklarınıza bu yazıyı önerin

Cenker Sisman

1971 yılında doğan Cenker Sisman, Saint-Joseph lisesini bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı bölümün yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması SCI’99/ISAS’99 da yayınlandı. Yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks 1998 En İyi Yazılım – Mansiyon ödülünü aldı. Diğer programları olan WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender uygulamaları zaman zaman yurtdışındaki medyalarda yayınlandı ve çeşitli otoriteler tarafından ödüller aldı.

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.