CEYD-A ile Derin Öğrenme – Deep Learning

Cenker Sisman tarafından tarihinde yayınlandı

Tanıdıklarınıza bu yazıyı önerin
  • 21
    Shares

 

CEYD-A’nın yeni sürümünde Yapay Zeka metodlarını içeren CEYD fonksiyonları devreye giriyor. Yeni sürümlerde de bu fonksiyonların artacağını şimdiden müjdelemek gerek:
cmdlearnbpl $leftinputs,$rightinputs,$outputs
ile CEYD-A’ya verilen örnek giriş kümeleri içeren dizileri ve sonuçlarının hangi dizide tutulduğunu belirtiyoruz. Bu komutu kullanarak geri yayılımlı öğrenme algoritması (BPL – Back Propagation Learning)  ile bu örneklerin sonuçlarını öğreniyor. Öğrenme işlemi örneklerin sayısına göre zaman alabiliyor.

cmdforwardbpl $leftinputs,$rightinputs,$outputs
ile CEYD-A’ya daha önce öğrenmiş olduğu örneklerden yola çıkarak farklı bir örnek sorabiliyoruz. Giriş değerlerine soracağımız örneği giriyoruz. CEYD-A öğrenmiş olduklarını formüle ederek sonucu çıkış dizisinde tutuyor.

Şimdi kolay bir örnekle bu fonksiyonları gösterelim. İlk komut olan derin öğrenme deneme ile CEYD-A’ya 2 üssü 1, 2 üssü 2, 2 üssü 4, 2 üssü 5 ve 2 üssü 6 nın kaç olduğunu gösteriyoruz. Dikkat ederseniz 2 üssü 3 ün kaç olduğunu söylemiyoruz. Önceden de 2 üssü ifadelerini CEYD-A bilmemekte.

İkinci komut olan derin öğrenme cevap ile 2 üssü 3 ün değerinin kaç olduğunu soruyoruz. Öğrendiklerini formüle ederek bize 2 üssü 3 ün 8 olduğunu söylüyor.

Not: Bu komutlar CEYD-A 6.1.2.8 sürümü ile devreye girecektir. Önceki sürümlerde çalışmamaktadır.


Cenker Sisman

1971 yılında doğan Cenker Sisman, Saint-Joseph lisesini bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı bölümün yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Savaş Köse ile beraber yazdığı ‘Parallel Implementation of The Hough Transformation’ çalışması SCI’99/ISAS’99 da yayınlandı. Yazdığı uzaktan bilgisayar kontrol uygulaması ‘Panda Future Connection’ Bimeks 1998 En İyi Yazılım – Mansiyon ödülünü aldı. Diğer programları olan WinPerfect, CleanDisk, VideoCapture, FTPExplorer, CardReader ve Multi-Email Sender uygulamaları zaman zaman yurtdışındaki medyalarda yayınlandı ve çeşitli otoriteler tarafından ödüller aldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu sayfa 267 kez ziyaret edilmiştir