CEYD-A Artık İnternet Olmadan da Çalışabiliyor

Dijital asistan dünyasında çığır açacak yeni özellikler ile, halen BETA halinde olan yeni sürümde CEYD-A, kendi ses ve konuşma algılama sistemini devreye alıyor. CEYD-A, cihaz üzerinde geliştirdiği yapı ile internetsiz ortamda da ses tanıma yapabiliyor. Akıllı otomobil, akıllı asansör gibi internetsiz kullanıma yatkın platformların ilgi çekeceği gereksinimler artık sağlanıyor.

Avantajlar:

 • Tanıma için Google servis bağımlılığını ortadan kaldırır.
 • Google servisi, internet gerektirdiği için artık internet olmadan da tanıma yapabilir.
 • Google servisine izin verilmeyen ülke veya telefonlarda da çalışabilir.

Dezavantajlar:

 • Tanıma cihaz üzerinde olduğu için kısıtlı sayıdaki kelimeler doğru olarak algılanabilir.
 • Tanıma modeli mobil cihazda fazla yer kaplamakta ve uygulama boyutunu arttırmaktadır.

Beta sürümünü indirip deneyebileceğiniz link: https://play.google.com/apps/testing/com.cenker.yardimci.app

Ayarlar:

CEYD-A ihtiyaçlara göre farklı kullanımlara destek verdiği için, internetsiz kullanım için basit ön ayarlar yapılmalıdır. Ses algılamasının internet olmadan da kullanılabilmesi için:

 1. Ayarlar -> Dinleme Ayarlarına girilmeli

 2. Yerli Konuşmadan Yazıya Çeviri (Speech To Text) seçilmelidir. Yerli sistem algılamayı tamamen cihaz üzerinde, internete bağlanmadan gerçekleştirir.
 3. Eğer her konuşmanızdan sonra CEYD-A ‘nın otomatik olarak dinlemeye geçmesini istiyorsanız, Sohbet Modu seçeneğini seçebilirsiniz.

 4. Normalde sizi dinlemesini sağlamak için Mikrofona basmanız gerekmektedir. Bunun yerine CEYD-A diyerek de uyandırabilirsiniz.

Cihazın Bildirim Kısmında 2 farklı Bildirim göreceksiniz. İlki CEYD-A sesli aktivasyonunun açık veya kapalı olduğunu belirtmektedir. Açık durumda ise CEYD-A dediğinizde bir kaç saniye içinde CEYD-A uygulaması açılır ve sizi dinlemeye geçer.
İkinci bildirim ise Bildirim Servisidir ve sesli uyarıların yapılabilmesi için arka planda çalışır.

İnternetsiz Kullanım

Çoğu bilginin sağlanabilmesi için İnternet gereklidir. Bunlar Hava durumu, Haber kaynakları ve dış dünyadan bilgi gerektiren hizmetler olabilir. Bunun dışında cihazın internet gerektirmeden yapabileceği bir çok işlem de vardır. Örnek vermek gerekirse:

 • Sohbet konuşmaları
 • Hesap işlemleri
 • Tarih işlemleri
 • Kurulu uygulamaları açma
 • Cihaz işlemleri

İnternetsiz ortamı denemek için cihazı uçak moduna alıp aşağıdaki örnekteki gibi denemeler yapabilirsiniz. CEYD-A internet olmadan da size hizmet verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.